Баскунчак – най-соленото езеро в Европа
Езерото Баскунчак представлява своеобразна вдлъбнатина на върха на солна планина и покрита с утаечни скали. То е разположено в Прикаспийската низина на площ от 115 квадратни километра. Водата е на 21 метъра под морското ниво и се захранва от река Горкая.
Цялото пространство е един огромен кристал сол, достигащ в диаметър 16 километра, а в дълбочина – до 8 километра. От тук се добива цялата сол за страната – това са няколко милиона сол ежегодно. Солеността му е 300 г. на литър.Когато годината е засушлива, езерото напълно пресъхва.
През лятото грамадното бяло езеро представлява красиво зрелище с отличаваща се сивожълтата, нажежена от слънцето пустиня. Желаещите да се изкъпят в него няма да могат да се потопят във водите му, а само да лежат на повърхността му.
От VIII век там се е добивала сол, която е била изпращана по пътя на коприната. В Русия добив на сол от езерото започва по времето на Петър I. Многобройни потоци се вливат в езерото от северозапад и за денонощие в него има повече от 2,5 хиляди тона солена вода. Заради голямото количеството на добиваната сол е била построена Баскунчанската гара през 1881 година.
По крайбрежието на езерото има залежи от лечебна глина и ежегодно идват туристи, които се къпят в солната луга и си правят кални бани. Въздухът е с високо съдържание на бром и фитонциди, а сулфидната тиня има действие подобно на това с калта от Мъртво море.
Вашият коментар