Версайския дворец
Версай е малко градче, разположено в предградията на Париж. Градът се е превърнал в световноизвестна туристическа дестинация, благодарение на Версайския дворец. През 1919 г. там е сключен и Версайският договор, след Първата световна война. Има колебания относно етимилогията на името на Версай, но се предполага, че то идва от латинската дума versare, която означава „продължавам да се преобръщам“ и е била използвана в Средновековието за обработваемите земи. Версай е бил неофициалната столица на Франция през 1682г., когато крал Луи XIV премества двореца и правителството за постоянно във Версай.
Луи XIV има особен интерес от двореца Версай, и въпреки, че никога не е искал да живее в Париж (като дете преживява въстание срещу правителството), той заръчва на архитектите си да превърнат замъка, градините и прилежащите постройки в място, достойно за кралски особи. Така и става, дворецът се превръща в един от най-красивите в целия свят. По късно „Кралят Слънце“ се установява във Версай, заедно с цялото правителство. Версай е бил огромна конструкция години наред. Малко по малко всички, които желаели да живеят близо се премествали във Версай. След смъртта на Луи XIV през 1715 г. селото се е превърнало в прекрасен град, с население приблизително 30 000 обитатели.
Ако днес посещавате замъка Версай като туристи, безпорно най-завладяващото място са градините му. Парковете са огромни на площ, не би било бъзможно да се обиколят за ден или два. Има множество езера, широки и дълги алеи, разнообразни дървета и цветя, както и доста видове птици и катерици – целогодишни обитатели на „комплекса“ . Най-хубава е гледката от терасите, на която се е наслаждавала самата Мария-Антоанета. Самия дворец също е огромен. В едно от крилата могат да се разгледат стаите на Краля, огледалната стая на Мария-Антоанета, автентични мебели, вещи, корони и други предмети, стоели близо до Краля. Всички зали са решени в различен, но все така помпозен и пищен дизайн. На входа всеки може да се сдобие с аудио гид, който разказва за историята на двореца. Между залите е поместен и ресторант и магазин за мед и сладки с марката „Версай“. Разбира се има и магазин за сувенири. Входът за цял ден за всички крила и зали на двореца е 13 Евро, а граждани на страна член на Европейския съюз под 26 години влизат безплатно.
Вашият коментар